NORRETTAN: Halvtidssummering


Kommentar: Det är alltså så det ser ut. Hur många kunde prickat halvtidstabellen? Hur många kunde ens prickat att Hammarby TFF skulle vara serieledande efter vårsäsongen? Där börjar vi.

Inför året var det många, inklusive jag själv, som tippade Hammarby TFF lågt. Det har visat sig vara helt fel hittills. Det finns kvalitéer i detta lag och framförallt när det kommer till effektivitet. På den här nivån görs misstag nog för att straffande lag som Hammarby TFF skall utnyttja dem. Jag skulle tippa på att HTFF:s tid från bollerövring till avslut är i seriens topp. Sedan har de en nummer 10 som platsar i allsvenskan - Nicklas "Maradona" Gustafsson. Hans bollbehandling i pressade lägen är det bästa jag har sett i år inom svensk fotboll.

Det mest positiva i tabellen har vi på andraplatsen. Västerås har ett lag i toppen av tabellen efter att Västerås SK och dess unga manskap överträffat alla förväntningar. VSK har främst lagt sin grund i försvaret, men successivt också förbättrat sitt anfallsspel. Spelare som Filip Tronêt och Linus Sjöberg har gjort den största skillnaden. Det är de som har överträffat förväntningarna och stått för flera avgörande prestationer i kritiska skeden av matcherna. Sedan kan man självklart räkna upp betydligt fler, men det är spelare som man har haft förväntningar på. Plus också till Kalle Granath, Stefan Bärlin och VSK-styrelsen som med små medel har varit ihärdiga och maximerat lagets möjligheter.

Det finns en mer topptippad trio bakom HTFF och VSK i Vasalund, Umeå och Sirius. Deras brist gentemot topp 2 har varit ojämnheten. Jag håller ändå lagen i den trion som hetare vinnare av serien än HTFF och VSK. Inför säsongen var det lag som Umeå och Sirius som topptippades och som inte fick någonting gratis. Nu kommer det att blåsa för HTFF och VSK som kommer att bemötas med en annan typ av respekt. Exempelvis så tror jag att Hammarby TFF och VSK kommer att få föra matcher i betydligt högre utsträckning. Jag hoppas därför att VSK tar sitt offensiva spel till en högre nivå. Då kan de på allvar vara med i toppen, även i oktober.

Vårt andra Västeråslag, Syrianska IF, har visat sin potential åt två håll. Både hur pass bra de kan vara och hur pass dåliga de kan vara. Högstanivån råder det inget tvivel om. Det vill till att man höjer sin lägstanivå. Spelidén kan vara en orsak, men i Syrianskas fall tror jag mer på att spelarna har låga lägstanivåer. I fortsättningen bör därför studera värvningarna mycket noggrant och inte bara värva efter vad en spelare presterar på toppen av sin kapacitet, utan även vad spelaren presterar i sina sämsta stunder. Barlay har i det avseendet varit en klockren värvning.

Serien har också bjudit på två floppar. Mitt favoritlag, Dalkurd, och Valsta Syrianska tippades högt av i princip samtliga. Jag hade lagen som etta och tvåa. I Dalkurds fall kan man peka på mycket som har gått snett. Antalet värvningar, värvningar i sig, implementeringar i spelsystemet som inte passar spelarmaterialet, etc. Nu gör man sig av med flera spelare, vilket jag tycker är helt rätt. En klubb som levt mycket på sin identitet och karaktär har tappat just detta. Det gäller att hitta tillbaka till de två ledorden.

Det förvånar mig mer att Valsta Syrianska misslyckats. De har spelat i den här serien i flera år och de har dessutom ett spelarmaterial som visat hög lägstanivå inför det här året. Dessutom spelar de en rakare fotboll än Dalkurd, vilket brukar generera i en högre lägstanivå. I de två matcherna som jag har sett Valsta Syrianska så känns det som att flera krafter sliter mot varandra. Några spelare vill spela rak fotboll, andra vill spela ett kortpassningsspel och de har heller ingen riktig lagmaskin som vill genomföra en matchplan. Att man sparkade tränaren Rickard Bråthe och ersatte med Ranko Djordjic visade sig inte heller särskilt lyckat. Ranko Djordjic är inte en tränare för pressade lag, då hela hans ledarskap präglas av stress och krav.

Dalkurd och Valsta Syrianska lär behöva sommaruppehållet mest.

I övrigt ser serien ut ungefär som förväntat.

Kommentarer
Postat av: S Bull

Ranko snubben är perfekt för valpiga Valsta, han är totalt orädd och vill gärna visa vem som bestämmer. Vi har problem med spelare som inte visar moral, och Bråthe var närmast en katastrof som blev ägd av spelarna. Det tog en match för Ranko att sparka 2 spelare då man inte visade rätt karaktär på träning o matach, det är inte snyggt, men bitvis så kommer tränarvalet bli bra i längden.

Av det jag sett, så är Sirius klart bäst.

2010-07-18 @ 00:53:59
Postat av: Daniel

Härliga Bajen!

2010-07-18 @ 13:00:59
Postat av: pj

Av de lagen jag sett är HTFF bäst tätt följt av Sirius. Även VSK spelar bra men saknar lite tyngd och troligtvis även rutin för att hålla hela vägen, tycker att det syns när de spelat mot just HTFF och Sirius även om de mycket väl kunde ha vunnit mot Sirius efter en mkt bra andra halvlek.

Vinnaren av serien kommer finnas bland de fyra första, det kommer krävas en bit över 50 poäng för att vinna serien och det innebär att Sirius måste ta upp mot 35 poäng på de 13 matcher som är kvar och det gör de inte. Mitt tips blir HTFF om de får fortsätta med samma manskap. Umeå tar andraplatsen och VSK får vara min outsider som tom skulle kunna vinna om deras entusiam och positiva flyt fortsätter resten av säsongen.

2010-07-20 @ 11:29:33
Postat av: Diljen

S Bull,
Att vi har olika åsikter om RD står klart. Jag har svårt för den typen av ledarskap generellt och i en "valpig" spelartrupp som du uttrycker det så tror jag det är ännu svårare. Där behövs enligt min mening höga mål och högt i tak, som VSK har gjort bra, och inte de hot som RD uttrycker.

pj,
Många imponeras av HTFF. Nu är det väl förmodligen så att man inte ser lagen särskilt ofta, förutom det lag man följer specifikt. Därför kan jag ha fel om HTFF. Jag såg HTFF mot Syrianska och tyckte de var bra och uttryckte då att jag förstod varför de låg etta (straffotboll i dess renaste bemärkelse). Däremot tror jag inte de kommer få samma "gratisresor" som de har fått hittills i och med att de varit underskattade.

Om det kommer att krävas 50 poäng eller mer (stor sannolikhet men ingen garanti) så tror jag på Umeå. Om det inte kommer att göra det så kommer VSK och Sirius också att kunna blanda sig i racet om förstaplatsen.

2010-07-20 @ 22:53:50
URL: http://braxingen.se
Postat av: S Bull

Diljen.. RD har bra träningar och kan mer fotboll än hans glappkäft påvisar. Av de spelare jag pratat med, dvs, spelare som är kvar i laget, he he, så har dem bara gott att prata om Ranko. Problemet med Valsta är att man glömt bort sin identitet mellan åren, och värvningarna av både spelare och tränare har gjorts utan hjärnhalvorna i beredskap där man tagit in spelare som kvalitets- eller rollmässigt inte fungerar för lagets sätt att spela. Vi har haft tränaren Jevtuchenko som varit ett taktiskt geni på denna nivå som satte sin prägel på laget under längre tid och gjorde det riktigt bra. Styrelsen har hela tiden försökt vidhålla spelsättet man ärvt tidigare, och när friska fläktar som fjolårets tränare Elias Charbachi vågar riva upp modellen, blir det så pass vägvinnande att man är på väg upp ur seriesystemet. Tyvärr så kickar styrelsen Elias helt oförståeligt mitt i säsongen när spelet är som bäst.

Jag är helt övertygad om att vi hade spelat bort Brage förra säsongen om styrelsen inte hade klantat till sig med Elias.

Efter Elias har tränarvalen varit ett rent skämt, Bråthe exempelvis gjorde inte ett löppass på hela försäsongen, och han har heller inte kunnat lösa de grupperingar som finns inom laget. För att Valsta ska kunna ta nästa steg, behövs nytt färskt blod i styrelsen som inte hänger med längre, samt en tränare som vågar utmana styrelsen och hitta sitt eget spel. Av just anledningen vidhåller jag att Ranko är rätt för stunden. Han både rensar, och förädlar det som är värt att bygga vidare ifrån.

Scoglio var en tränare som tränade Napoli för ungefär 7-8 år sedan, han utryckte det så fint, "i mitt lag har alla spelare tre pungkulor, de som bara har två, får på sin höjd sitta på bänken". Vackra ord för ett lag i motgång. RIP Il proffesore!

2010-07-21 @ 07:20:16
Postat av: Diljen

S Bull,
Informativ redogörelse. Den tackar vi för!

2010-07-21 @ 10:33:08
URL: http://braxingen.se
Postat av: pj

Diljen
Du får en garanti av mig att minst ett lag kommer ha över 50 poäng när serien är slut :-)
Ännu mer troligt att två eller t.o.m tre lag kommer över 50... Fyra lag har snittat ca 2p/match och även om ett par av dem är överaskningar i toppen kommer inte alla fyra falla ihop. Mitt tips (lite fegt kanske iom att de leder) är HTFF men med tanke på allt strul i Hammarby just nu så finns det en klar risk att saker kommer hända som ändrar deras förutsättningar. Om det händer så känns Umeå då som det mest homogena laget.

2010-07-21 @ 14:24:27
Postat av: Diljen

pj,
Jag resonerar som så att det sällan är samma lag som dominerar första halvan av serien som andra halvan av en serie inom svensk fotboll. Nu har vi ju en topp där bara 3 lag har snittet som krävs för 50 poäng eller mer. Men nu har jag ju din garanti att luta mig tillbaka mot i alla fall :)

2010-07-21 @ 14:33:31
URL: http://braxingen.se
Postat av: Emanuel

Angående "Maradona" i HTFF så har han flyttats upp till a laget. Vidare skulle jag inte tro att hammarby vill att HTFF ska spela i superettan, klubben ãr endast tänkt för att utveckla talanger, och superettan är nog på för hög nivå för det ãndamälet.

2010-08-06 @ 22:08:00
Postat av: Emanuel

Angående "Maradona" i HTFF så har han flyttats upp till a laget. Vidare skulle jag inte tro att hammarby vill att HTFF ska spela i superettan, klubben ãr endast tänkt för att utveckla talanger, och superettan är nog på för hög nivå för det ãndamälet.

2010-08-06 @ 22:10:41

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

URL/Bloggadress:

Kommentar:

Trackback
RSS 2.0
Bloggtoppen.se