EM:s...

... vattenpolo: Schweiz - Turkiet. Jag tyckte mig urskilja ett par dykarutrustningar vid den turkiska bänken. Turkarna var på väg att dyka tills det stod klart för dem att det ej rörde sig om saltvatten.

... pinsammaste: Gianluigi Buffon. Han sade "hej då" till Casillas och log inför straffsparksläggningen. Sedan visade Casillas vem som var bäst.

... spelarfru: Sylvie van der Vaart. Rafael lär inte sörja sortin alltför länge. Bildliga bevis kan ni ju googla.

... peripeti: Turkiet. Behovet efter Einstein har nog aldrig varit större. Nya naturlagar skall nämligen stiftas.

... avbytare: Tolga Zengin som forward. Skadorna kom så abrupt att Turkiets tredjemålvakt satt på bänken som forward. Charmigt!

... arvtage: Holland. Grattis Holland till den mindre glamorösa trofén: "Bäst när det inte gäller", ärvd av Spanien. Om det var ert fel, Arshavins rätt eller Hiddinks felrätt törs jag dock inte svara på.

... överraskning: Yuri Zhirkov. Ingen kan väl med handen på hjärtat säga att Zhirkov var välkänd inför detta EM. Men han kom, han såg och han segrade i fotbollsvärldens hjärta. Så orädd och så fantasifull gjorde honom till ett av Rysslands farligaste anfallsvapen.



... vackraste: Sergio Ramos hyllning. Hyllningen till Puerta var otroligt vacker och gav oss fotbollen i ett större perspektiv.


... mest sympatiske: Roman Pavlyuchenko. Vilket karismatiskt leende efter varje aktion. Vissa spelare känner man bara för. Pavlyuchenko är en sådan som man kommer minnas från detta EM.


... starkaste minne: Arshavin mot Holland. Jag blir lycklig som en liten pojke när jag tänker på det. Den lille tsaren gjorde vad han ville med de etablerade världsstjärnorna.

... tränare: Luis Aragonés. Växeldragningen mellan två spelsystem är för mig den avgörande faktorn till EM-guldet. Sedan spelar Spanien så briljant att Aragonés taktiska kompetens kommer i skymundan.

... målvakt: Iker Casillas. 0 insläppta mål under ordinarie tid i slutspelet. Reflexen själv är numera bäst i världen!

...
back: Yuri Zhirkov. Begreppet "modern ytterback" är ingenting nytt, men Zhirkovs gav oss en ny definition på det.

...
mittfältare: Xavi Hernández. Xavi gjorde hela tiden vad som krävdes på det spanska mittfältet. Inte bäst i gruppspelet, men i slutspelet klev han återigen fram som den motor och dirrigent han kan vara.

... anfallare: Andrei Arshavin. För kärleksruset jag fick mot Holland. Messi och Ronaldinho är de enda som lyckats med det på senare år och då tillhör ändå dem laget i mitt hjärta.

... bästa spelare: Xavi Hernández. Jag skiljer mig icke från UEFA. Vägvisaren Xavi är signifikativ för Spaniens spel. Avgörande prestationer i såväl semifinal som final, där hans passningsprocent låg på 94%, gör att han får denna åtråvärda utmärkelse. Nedan följer ett filmklipp från Xavis vardag.




Den 27 juni 2008...


...segrade fotbollen. Spanien vann EM-guld, efter att ha dominerat med sitt vackra spel genom hela turneringen. Kom ihåg detta datum.

Det tål att höras igen. Den 27 juni 2008 segrade fotbollen.

Spelarbetyg: Västerås SK - Gröndals IK

Norrettans toppmöte Park mellan Västerås SK och Gröndals IK på Swedbank Park blev min förmatch till EM-finalen. En väldigt bra förmatch där VSK nådde sin optimala prestationsnivå. Någonting annat kan man inte säga efter klara 7-1 mot serietvåan Gröndal. Nedan följer spelarbetygen där maxbetyget är BBBBB och minbetyget är B.

David Wikström BB
Sattes inte på något riktigt svårt prov. Farligheterna som uppstod slutade vanligtvis med skott i virket eller utanför. Agerar stabilt under 90 minuter.

Oscar Pehrsson BB
OP behöver bli mer rationell i sitt spel, vilket kommer att medföra snabbare beslut och mer distinkt spel. Offensivt får han gärna fylla på mer, även om det blev bättre ju längre in i matchen vi kom. Viktig på fasta situationer med sitt starka huvudspel.

Jonas Stark BB
"Starken" har egentligen ingen tuff dag på jobbet. Ställs inte inför någon jätteutmaning, då matchen dör tämligen snabbt. Dock kom Gröndal igenom några gånger och som den general Stark är, så har han stor del i det ansvaret.

Johan Slättman BBB
"Slätta" noteras för det punkterande 3-0-målet och klarar sig bra i de tuffa en-mot-en-duellerna defensivt.

Jonas Botold BBB
Det är kul att se "Botte" spela fotboll, för han spelar verkligen fotboll. Att hans fotbollsläggning är offensiv gör att han känns väldigt modern som ytterback. Fina raider och många kloka beslut.

Titus Mulama BBBB (ut 45')
Titus spelade endast 45 minuter, men var under dessa 45 minuter spelmässigt fenomenal. Jag är starkt emot att VSK skall skilja sig med Titus. Nu har han acklimatiserat sig i Sverige och Västerås, och han presterar. Investeringen Titus Mulama ger numera tillbaka. Varför göra sig av med VSK:s kanske bästa spelare?

David Curtolo BB
Efter en ganska tung period visar Curtan att han är på väg tillbaka igen. "Curtan" är, liksom sin centrala mittfältskollega Svensson, signifikativ för det spelande VSK.

Johan Svensson BBB
Johan Svensson är en av mina favoritspelare. Varför? Jo, han spelar som på TV-spel och genomsyrar en otroligt sund fotbollsfilosofi. Många passningar, få tillslag och teknisk briljans. JS styr tempot och spelsättet idag, som alla andra dagar.

Daniel Gustavsson BB
Visst finns en stor potential i DG, och jag förstår att AIK har signat honom. Idag verkade dock tankarna vara mer i AIK än i VSK, trots att han glimtade till med sina tekniska färdigheter. Noteras dessutom för 1-0-assisten.

Patrik Grönvall BBBB
Hattrick av Mr Grönvall. 1-0-målet är fantastiskt och Grönvall jobbar även kopiöst i det defensiva spelet. Tack vare de tre målen gick han förbi Temesgen Berhane i internskytteligan. Temme - Grönis 5-7

Martin Andersson BBBBB
När en slitvarg visar prov på högklassig internationell teknik och gör "sombrero"-finten på såväl den sista backen som på målvakten för att sedan nicka in bollen i öppet mål, då får man rysningar. Martin Andersson är överallt idag. Han tar stryk, han är tekniskt sett bäst på planen och han gör ett hattrick. Jag har jättesvårt för att ge ut maxbetyg, men kapten Andersson ger mig inget val.

Kalle Ljungberg BBB (in 45')
Sundsvalls-Kalle börjar komma in i VSK på allvar och spelar rikigt bra. Smälter in bra i VSK:s spelande filosofi och förarbetet till Martin Anderssons andra mål var riktigt läckert. Först en dubbelfint där backen försvinner iväg till Arosvallen en snabbis. Sedan ett kvalitativt inlägg som Andersson förvaltar.

Tobias Holmgren och Filip Mårtensson spelar för kort tid för att bedömas rättvist.

Snittbetyg: 2,92 B

Spel 93 - EM-finalen!


Spel 93

Tyskland - Spanien

Spelalternativ: 2 (vinst för Spanien)
Odds: 2,38 (2,27+ spelvärt!)
Spelbolag:
Betsson spelbörs
Insats: 127 kr

Kommentar: "The big time" är här. Två av fotbollens stormakter skall göra upp i EM-finalen 2008. Hur resonerar jag här?
  • Aragonés två formationer - Han hade en grundformation i EM-kvalet som utgjordes enligt 4-1-4-1. Spanien fick i lugn och ro träna in den formationen mot motstånd som inte var av EM-klass. Till EM bytte han till spelsystemet som alla fotbollsspelare kan, 4-4-2, vilket gav utslag direkt i form av Villa-hattrick. Sedan har han legat och växeldragit mellan två otroligt starka formationer, där både två skördat framgångar fast på olika sätt och beroende på motståndet. Hur han gör ikväll är osäkert, och det är inte det väsentligt. Det väsentliga är att Löw tvingas agera utifrån två vitt skilda premisser. Med den knappa tiden i åtanke, så kan man ana att Löw tvingas chansa i sin taktik och agera efter hur Spanien gör, precis så som spansk fotboll fungerar när den är som bäst.
  • Ballacks vadskada - Det kommer in sena rapporter på att Ballack är skadad. Hans frånvaro ställer definitivt till det för tyskarna, ty hans närvaro kan hjälpa de tyska spelarna mentalt då Ballack är ett mentalt stöd som ansvarar för Tyskland på fotbollsplanen. Men hans närvaro kan också ställa till det. En skadad Ballack kommer inte kunna anta de mentala uppgifterna som Tyskland ställs inför och en viss osäkerhet kommer att sprida sig om Ballack inte är sig själv på planen.
  • Historien eliminerad - Det som talar för Tyskland är historien. För att historien skall vara en faktor krävs att de två finallagen visar accept för den. Spanien har redan eliminerat historien. Om historien var av yttersta vikt så skulle Spanien ha förlorat mot Italien. De gjorde det inte. De tog steget förbi den och för att skapa ny historia.

EM-elvan

Om ett dygn spelas EM-finalen. Då publicerar Fabio sin EM-elva på Braxingen. Och till skillnad från en del krönikörer baseras elvan enbart på spelarnas prestation. Här kommer EM:s rättvisaste elva:

Casillas
Altintop Pepe Puyol Zhirkov
Schweinsteiger
Senna Deco Podolski
Arshavin Sentürk


Kommentar: Förhandssnacket handlade mest om van der Sars fantastiska säsong säsong och vikten av Buffon då Italien saknade Cannavaro och Nesta. Eftersnacket kommer istället handla om Madrids egna sankt, Casillas, som dominerat detta mästerskap totalt. Bäst i världen? Definitivt.

Lahm var exemplarisk i semifinalen och innehar EM:s högsta passningsprocent. Den hypermoderna Pranjic var Kroatiens farligaste anfallsvapen och fick ett ordentligt genombrott i och med detta EM. Men som bästa vänsterback står Zhirkov, som slog sina konkurrenter med hästlängder offensivt - trots att det var där som konkurrrenterna imponerade.
Pepe var gigantisk i gruppspelet och visade vägen för Portugal. Puyol har visat klass genom hela slutspelet och var som bäst i semifinalen. Altintop, spelaren som jag haft väldigt svårt för tidigare, övertygade mig totalt med sitt totalt orädda spel och fick med sin relativt stora portion rutin i det turkiska laget agera härförare. Det räckte till en semifinalplats.

Fram till kvartsfinalerna var Tjeckiens Sionko min favorit som högermittfältare och förhoppningsvis kan han anta större utmaningar än i danska FC Köpenhamn i framtiden. När kvartsfinalerna sedan startare klev Schweinsteiger in i handlingarna och prestationsmässigt har han levererat mest i slutspelet. Deco var magnifik i slutspelet och inför kvartsfinalerna höll jag honom som EM:s dittils bästa spelare. Att han gör en bra kvartsfinal gör inte saken sämre. Lika dålig som han varit i Barcelona under säsongen, lika bra var han i landslagströjan denna gång. Senna har i sin tur varit bra genom hela turneringen och plockar man bort en formstark Arshavin samtidigt som man bidrar konstruktivt i en EM-semifinal, då är man värd en plats i detta lag. Podolski var den tyska vägvisaren, som inte slutat leverera. Han har gått från en framtida världsspelare till en av de absolut bästa som idag finns.

Jag har en förkärlek till matchvinnare. De besitter nämligen unika egenskaper mentalt. Sentürk var fenomenal i det avseendet. Vändningen mot Schweiz, målet som inte fanns mot Kroatien och en sen kvittering som var så sjuk att vi knappt fick se den mot Tyskland. Unikt var ordet. Det bästa sparas till sist. Tsaren som presterade i två matcher men på dessa två matcher frälste den gemene tittaren. I min EM 2008-bok är det klaraste minnet Andrei Arshavin-show mot ett Holland som då var skyhöga favoriter. Och det är ju det här med att han inte intog någon utpräglad roll som alla andra gjorde. Han intog istället flera roller. Målskytt, framspelare, kreatör, striker eller i ett enda ord - magisk!

Några invändningar och framförallt: Hur är ditt lag?

Ryssland fick till slut någonting att förlora - och de förlorade det

Rysk fotboll har befunnit sig under revolution och jag har ställt mig frågan var det här planet kommer att landa. Gårdagens mellanlandning visade bara på hur de kommer att landa. 

Vi fick se en spelmässigt tämligen jämn första halvlek, där Torres och Pavlyuchenko kom till varsin kvalitativ målchans. När spelet var oladdat, så visade vädergudarna sin laddning istället. Vad som också sågs var en coachdominans av Luis Aragonés. Genidraget bestod i att chocka Ryssland genom en än mer offensivare attityd. Jag tänker framförallt på Aragonés och Ramos tidigare konflikt under veckan om Ramos offensiva spel. Ytterbacken var inte nådig i sin kritik gällande coachens defensiva upplägg. Då var konflikten ett orosmoment. Igår vände Aragonés det till ett genidrag och det är så här storlagen måste agera. De blir för lättlästa annars. Ett plus i kanten, Aragonés

Han kvävde Ryssland genom sin briljanta taktik. Till sin hjälp hade han jag-behärskar-alla-spelstilar Senna, som fick till uppgift att neutralisera den ryska stjärnan Arshavin, men som enbart stimulerades av att bidra konstruktivt. Där var matchen vunnen, då Arshavin fungerar som en voodoodocka i det ryska laget. När Arshavin mår bra, så mår Ryssland bra. Igår gjorde han det dessvärre inte.

I andra halvlek kom en händelse att avgöra matchen. När två humörlag som dessa möts så är första målet av absolut största vikt. Spaniens 1-0-mål signerat Xavi var en tillfällighet, men det var ingen tillfällighet att Xavi gjorde det. Som så många gånger förr så gjorde han ett vägvisande 1-0-mål. I genrepet mot USA var proceduren densamma. I Barcelona har det hänt ett antal gånger under den gångna säsongen. Xavi har svårt för 0-0-matcher.

Luften gick ur ryssarna. Om de tidigare i matchen sett slaget ut, genom att lämna sitt briljanta kontringsspel, så var de nu slagna. Att sedan Fabregas och Iniesta fortsatte på Xavis inslagna väg var av mindre betydelse för matchen. Fabregas och Iniesta blev ryssar. De levererade när det inte fanns någonting att förlora.

Ryssarna blev spanjorer. De klarade inte av att leverera när de hade någonting att förlora. Framförallt så förmådde Arshavin inte att leverera i sin första match som erkänd toppspelare. Fullbordat proffs, men inte fullblodigt proffs. Framtiden får utvisa hans kvalitéer kontra brister. En funktionell sevärdhet har han i alla fall varit!

Btw a. Xavi, Iniesta och Fabregas var "de tre spelarna" igår. Ingen dålig marknadsföring för klubben som fostrat dem, FC Barcelona.

Btw b. Hur går resonemanget i FC Barcelonas styrelserum gällande Arshavin efter gårdagens match?


Spel 92


Spel 92

Ryssland - Spanien

Spelalternativ: 1 (Ryssland att kvalificera sig för finalen)
Odds: 2,50 (2,22+ spelvärt!)
Spelbolag:
Betsson spelbörs
Insats: 224 kr

Kommentar: Jag sa att jag skulle leverera ett tips till. Min tanke var då att spela Ryssland som EM-vinnare till 5 gånger pengarna. Det oddset har nu gått ner och frågan är om oddset inte blir högre av att spela Ryssland som vinnare i semifinal och sedan final. I en eventuell rysk final räcker det med oddset 2,00 för Ryssland som vinnare för att jag skall få minst 5 i odds totalt, om man förutsätter att jag får 2,50 idag. Huvudargumenten för semifinal nummer 2? Se nedan!
  • Ett annat mentalt utgångsläge i gruppspelsmötet. Spanien vann gruppspelsmötet med klara 4-1 och det var Spaniens bästa match. Efter den matchen har Spanien bara spelat sämre och sämre i takt med att pressen ökat. Senast såg vi ett Spanien som man kunde tro spelade för jordens undergång. Så passivt, så fegt. Hade det inte varit för att motståndarna var än mer passiva så hade Spanien åkt ur. Samtidigt spelar Ryssland håglöst och utan press. De har allt att vinna i detta EM, vilket de inte minst visade mot Holland. Vi har alltså ett helt annat utgångsläge idag. Klar rysk fördel.
  • En annan liten tsarisk förändring i utgångsläget. Arshavin, Arshavin, Arshavin. Han har bara varit tillgänglig under 50% av EM, men under den tiden har han gjort mer intryck än alla andra spelare och klassas som den bästa spelaren i EM. Många vill framhäva hans tekniska och irrationella spelstil. Visst, jag säger absolut inte emot, men jag vill istället framhäva hans betydelse för det ryska laget. De uppträder helt annorlunda med den "lille tsaren" på planen. Han lyfter inte bara sig själv under sina vingar, utan hela det ryska laget. Han förmår att inge självförtroende i alla ryska spelare, enbart genom sin närvaro. Samtidigt avlastar han spelare som inte är lika kreativt lagda i det ryska laget och gör det ryska spelet betydligt bredare och mer svårläst. Det är en funktionell fotbollsartist som bevittnas!
  • Ryssland är kraftigt undervärderade. Fortfarande, trots dominans i detta EM, så är Ryssland underskattade. Ingen känner igen namnen och således känns Fabregas, Xavi, Iniesta och Ramos som betydligt bättre spelare trots att de inte presterat som sina antagonister i det ryska landslaget. Det bidrar till det höga ryska oddset. Jag tackar och tar emot.

Duong Thach inte aktuell för Moss FK

Igår rapporterade Braxingen att Duong Thach tränar med Moss FK. Idag kommer beskedet om att Moss FK i dagsläget inte är intresserade av spelaren.

- Duong har spetskompetens i form av en bra vänsterfot, men är aningen anonym i sin spelstil. Han behöver ta för sig mer på planen. I dagsläget är han inte aktuell. Han kan däremot bli aktuell efter säsongen, säger en välinitierad källa inom klubben.

En viss prestation lär alltså ha uppmärksammats av Moss FK, som gärna vill se mer av honom i framtiden.


Duong Thach till Moss FK?

Silly Season börjar nu tända till på riktigt. Västerås IK-spelaren Doung Thach befinner sig i Norge för provspel med Moss FK, som numera huserar i andradivisionen Adeccoligan. Enligt Moss Dagblad var det spelaren själv som kontaktade Moss FK, då hans flickvän skall flytta till Oslo.

Duong Thach har fram till och med fredag på sig att övertyga Moss FK:s huvudtränare Geir Bakke om sin fotbollsmässiga kompetens.

"DG" till AIK - Holm till VSK?

Igår kväll avslutade Västerås SK och AIK förhandlingarna om Daniel Gustavsson. Avtalet gör gällande att spelaren fullföljer sin tid i Västerås SK säsongen ut.

- VSK Fotboll vill inte stå i vägen för en spelare som får en allsvensk chans. Samtidigt spelar förstås den ekonomiska aspekten in för oss, säger Fredrik Giesecke från Västerås SK:s tävlingskommitté till vskfotboll.nu.

Idag presenterar VSK ett nyförvärv, och allt annat än Skiljebo SK:s Viktor Holm är en skräll. Om så är fallet, hur resonerar VSK här? Viktor Holm spelade under föregående säsong i Division I, där han inte noterades för ett enda mål. I år har han spelat betydligt bättre, men i min mening inte tillräckligt för att vara VSK-aktuell. Som det ser ut nu så kommer VSK att förlora Christopher Brandeborn till Skiljebo SK. Vad är syftet med att värva Viktor Holm, när man kan satsa på egna talanger som t ex Christopher Brandeborn?


Silly Season - Halvtid

Återigen är det dags för en snabbvisit in i spekulationernas värld. Fokus flyttas från fotbollsplanen till transferrummen. Silly Season är här och hälsar på under sommaren. Här är snackisarna.

Boris Ljevar, (Västerås SK till Syrianska IF)
Precis som undertecknad spekulerade i så föll Ljevars val till slut på Syrianska IF. Klubbarna nådde till slut en lösning. Vårsäsongen brukar ge ett flertal spelare en fingervisning om hur deras truppstatus förhåller sig, således ingenting konstigt med diverse utlåningar för kvalitativare speltid (i spelare från VSK:s fall även kvantitativare speltid då VSK i dagsläget saknar reservlag). Det hör dock inte till vanligheterna att VSK säljer yngre förmågor mitt i säsongen. Det tyder på att Ljevar inte fanns i VSK:s framtidsplaner, samtidigt som detta var spelarens önskemål.

Johan Fensby, (Västerås SK till okänd?)
Johan Fensby har fått begränsat med speltid och klubben har indirekt välkomnat en flytt, då man gett Fensby klartecken att träna med seriekonkurrenten Vasalund. Om Fensby hamnar i Vasalund eller ej låter jag vara osagt, men en transfer känns högaktuell.

Christopher Brandeborn, (Västerås SK till Skiljebo SK?)
Brandeborn tränar sedan några veckor tillbaka med Division 2-laget Skiljebo SK och det mesta tyder på att Skiljebo SK är klubben som Brandeborn spenderar resterande del av säsongen i. Att han väljer Skiljebo SK framför juniorallsvensk fotboll och farmalagsfotboll i Division V är föga oväntat. Inte minst med tanke på Skiljebos anfallsproblem.

Peter Fernström (Tuve IF till IFK Västerås?)
Normalt sett är Division IV-spelare inga snackisar i länet. Men Peter "Ferna" Fernström är ingen normal Division IV-spelare. Under året har han bland annat mäktat med att göra 5 mål som central mittfältare i en och samma Division IV-match! Nu ryktas det om att Fernström skall träna i Göteborg, där han bor idag, och spela matcher med IFK Västerås under hösten. "Mr IFK" kommer i sådana fall vara ett jättetillskott för tränare Yehia Malla. Samtidigt lär detta vara sista chansen för VSK att signa länets mest underskattade fotbollsspelare.


Västerås SK:s startelva i bortamatchen mot Valsta/Syrianska



Formstarka Västerås, med 4 vinster på 5 försök, åker imorgon till Märsta för att ta sig an uppgiften Valsta/Syrianska där ex-VSK:aren Dragomir Draganov återfinns. Följande elva mönstrar Hans Johansson:

Wikström
Botold-Blommé-Stark-Pehrsson
Gustavsson-Svensson-Mårtensson-Grönvall
Berhane-Andersson

Ersättare: Biselius (mv), Ljungberg, Curtolo, Holmgren, Hofling

Boris Ljevar är inte med på bänken. Övergång klar i dagarna månne?

Spel 91

Spel 91

Spanien - Italien

Spelalternativ: 1 (vinst för Spanien)
Odds: 2,54 (2,33+ spelvärt!)
Spelbolag:
Betsson spelbörs
Insats: 165 kr

Kommentar: Den på förhand tätaste kvartsfinalen spelas ikväll. För mig är den dock inte lika tät som många andra tror.
  • Italienska avstängningar - Att Gattuso är avstängd skadar givetvis, men det som verkligen talar emot Italien är att Andrea Pirlo är avstängd. Spelaren som kom igång senast har ingen naturlig ersättare, vilket gör att Italiens mittfältsspel kommer att bli haltande. Lägg därtill att det spanska mittfältet kommer att representeras av spelare som Iniesta, Xavi och möjligen Fabregas.
  • Saknaden av Cannavaro/Nesta - Italiens backlinje har i en enda match suttits på prov som kan liknas vid spansk offensiv. Det var mot Holland och slutade med tre insläppta mål. Det Italien som vann VM år 2006 hade en helt annan försvarsmässig säkerhet och rutin, så jag vill heller inte påstå att kvällens mittbackspar kommer att reda ut detta med rutin. När formspelarna Torres och Villa idag får passningar av Iniesta och Xavi, som dessutom slipper möta Gattuso, så kommer bristerna i den italienska defensiven återigen uppenbaras.
  • Olika vägar till kvarten - Jag är inte ett dugg imponerad av det Italien hittils presterat. Mot Holland blev de fullständigt utskåpade. Mot Rumänien var det en hårsmån från sorti i och med Mutus sena straff. Mot Frankrike fick man en tidig straff, som också renderade i ett rött kort för Eric Abidal och nu står man i kvartsfinal utan att ens ha någon klar startelva. I Spanien har det varit dominans och fin fotboll hela vägen och jag ser ingen anledning till att de skall sluta med det. Tidigare år har Spanien inte haft den bänk som de har idag, vilket begränsat den spanska prestationen avsevärt. I år har man kunnat förändra hela matchbilden genom att exempelvis ta in Fabregas. Spanien sprudlar av självförtroende och har väldigt goda möjligheter att övervinna fiaskostämpeln.

Det ryska erkännandet

Inför gårdagens match var experterna eniga: Holland tar sig vidare trots det spel Ryssland visat upp. Efter gårdagens match kunde experterna sluta sig samman övriga läktartränare, som helt glömt bort vilka Ryssland egentligen är. Vi fick inte bara se världens hetaste anfallsfotboll, utan även se ett försvarsspel av högsta rang. Det som tidigare under turneringen kallades oorganiserat var egentligen bara oarshavinerat. Ryssland demolerade fullkomligt Holland i sitt försvarsspel och körde bokstavligen över holländarna. Jag har två bestående minnen från gårdagens match:

1. Hanteringen av Sneijder. Det finns två olika tillvägagångssätt i att få en motståndare att inte prestera. Det vanligaste tillvägagångssättet är att (1) uppmärksamma spelaren, i form av att ge honom extra bevakning och på så sätt försöka få honom ur matchbilden. Taktiken är inte särskild effektiv mot spelare på den här nivån. Deras offensiva kvaliteter överglänses sällan av punktmarkering och andra liknanade metoder. Samtidigt blir den psykologiska bilden så tydlig. Spelaren får i och med punktmarkeringen bekräftelse på sin klass och det är inte ovanligt att han höjer sitt spel ytterligare en nivå. Man kan också ta den andra vägen som ligger i att (2) behandla spelaren som vilken annan spelare som helst. Dessa spelare som är så vana med att bli hårt ansatta blir genom denna metod en i mängden och chanserna ökar betydligt i att få spelaren att inte prestera. Framförallt så vinner man mark i den psykologiska matchen. Guus Hiddinks valde den andra vägen mot Sneijder och Sneijder sköt sig själv ur matchbilden. Han fick operera enligt helt andra premisser än de han är van vid på mittfältet. Fenomenalt Hiddink!

2. En tsars erkännande. Inför EM talades det mycket om Arshavins avstängning och att den skulle kosta Ryssland dyrt. Det var väl ingen som egentligen trodde på det bland journalisterna, utan det låg snarare i att visa god pressed och visa alla olika vyer. Det låg i Arshavins händer att ändra på det. Ryssarna hade tagit 3 av 6 poäng inför Sverigematchen, då den "lille Tsaren" skulle presentera sig. Han gjorde det genom att sammanfoga nätverket Ryssland och få varenda spelare att ta sitt spel till den där extranivån som Guus Hiddink inte riktigt förmådde på egen hand. Trots detta hade han bara spelat en match och Europa hade inte riktigt tagit till sig honom. Fram till och med igår. Fram till och med att Arshavin visade det där som man vill att alla storspelare skall klara av -- att avgöra stora matcher. Arshavin fullkomligt knockade stornationen Holland i förlängningen. Nu kommer hans nästa utmaning, som också är signifikativ för hela Ryssland -- Att leverera efter erkännandet.

Spel 90 ...

Spel 90

Portugal - Tyskland

Spelalternativ: 1 (vinst för Portugal)
Odds: 2,50 (2,32+ spelvärt!)
Spelbolag:
Betsson spelbörs
Insats: 184 kr

Kommentar: Slutspelsdags i form av kvartsfinaler! Först ut är Portugal och Tyskland, som möttes i matchen om tredje pris i VM 2006. Då var Tyskland ett lag som stod högt i kurs och hade hemmaplan. Då var Cristiano Ronaldo en talang som skulle blomma ut. Idag är det inte riktigt så.
  • Den tyska formen - Vi fick se det redan innan EM. Tyskland chockade genom att spela oavgjort mot Vitryssland och sedan följa upp det med att ha stora problem med Serbien. De flesta av oss tänkte väl att det kommer att ordna sig när EM drar igång. Då sätter den tyska maskinen igång på allvar. Det började bra med seger mot Polen, men särskilt imponerad blev i varje fall jag inte. Försvaret stod inte att känna igen och den tyska maskinen gav bara ett sken av sitt forna jag. Det följdes upp med förlust mot Kroatien, för att sedan slå ut Österrike. Spelet har inte imponerat och visst kan man göra det lätt för sig och hävda att de kommer när det gäller. Men faktum kvarstår: Har man spelat dåligt är chansen avsevärt mycket större att man fortsätter att spela dåligt än att trenden vänder i en enskild match. Tyskland håller på att göra en Brasilien, VM 2006.
  • De portugisiska världsspelarna - Glöm att det är Tyskland som kommer vinna denna match på rutin. Färsk rutin är ett modernt begrepp som används allt oftare inom idrotten. Den finns i Portugal. Ronaldo, Deco, Carvalho, Ferreira m fl har spelat betydligt mycket hetare matcher än sina tyska antagonister i år. Framförallt har de vuxit i landslagskostymen och är numera inte bara ett bollskickligt lag. De är ett respekterat världslag, som inte planerar för framtiden. De är här för att leverera.
  • Cristiano Ronaldo - Det sägs att Portugal inte har stött på bra motstånd än. Jag vill formulera om det; Tyskland har inte stött på någon spelare som är i närheten av Cristiano Ronaldos klass än. Har han en bra dag går han inte att stoppa och tyska respass blir genast högaktuella. Men vare sig Cristiano spelar bra eller ej, så kommer Tyskland att lägga stor vikt vid att stoppa honom och det till priset av en sämre mobiliserad offensiv. Cristiano Ronaldo kommer enbart genom sin närvaro att demobilisera Tyskland. Och ett demobiliserat Tyskland är ytterst mediokert.

Här brister den svenska fotbollsjournalistkåren

Idag är domen enig. Kritiken mot Lars Lagerbäck är massiv och jag håller inte med. Jag förstår inte vad den grundar sig på. Har det svenska folket återigen tagit sig vatten över huvudet? Vi är inte bättre än så här. Inse det. Spelarmaterialet är inte i närheten av det Spanien hade. Materialiet är också en bra bit efter de ryska spelarna, trots att de lirar inhemskt.

Man kan inte beskylla Lagerbäck för att hans spelarmaterial inte är kompetent nog att hävda sig i denna typ av turnering. Han har inte samma förutsättningar som de lagen som är på samma nivå, som samtliga har ett flertal världsstjärnor. Ändå är hans facit som förbundskapten fantastiskt!

EM 2000 Gruppspel
VM 2002 Åttondelsfinal
EM 2004 Kvartsfinal
VM 2006 Åttondelsfinal
EM 2008 Gruppspel


Han har (delvis tillsammans med Söderberg) kvalificerat Sverige till hela fem slutspel på raken! Lagerbäck satsar på att bygga ett lag, vilket han gjort mycket framgångsrikt. Hans val av Daniel Andersson till priset av Kim Källsröm grundar sig på vem som är bäst lämpad för laget. Jag tror svenska folket hellre ser att landslaget presterar än att Kim Källström får
chansen.


Btw a. Ryssland är Europas bortglömda pärla på fotbollskartan. Jag ser det inte som något svenskt fiasko. Det jag däremot ser framför mig är en tid då alla kommer sakna slutspels-Lagerbäck.


Btw b. Är det fler än jag som tror Ryssland kan skaka Holland nu när Arshavin är tillbaka?


Spel 89


Spel 89

Ryssland - Sverige

Spelalternativ: 1 (vinst för Ryssland)
Odds: 2,76 (2,63+ spelvärt!)
Spelbolag:
Betsson spelbörs
Insats: 156 kr

Kommentar: Kontroversiellt spel? Nja, jag grundar mina spel på rationalitet. Det gäller att inte beakta känslor. Ryssland är riktigt bra:
  • Underskattade Ryssland - Europeisk fotboll har överlag inte betraktat rysk fotboll som särskilt märkvärdig. Tack vare framgångar det senaste året har Ryssland suttit sig själva på kartan. Vad som ger Ryssland en enorm profit i detta läge är att de inte är så sönderanalyserade som den övriga toppfotbollen i Europa är. Det, i kombination med den enormt moderna offensivfotbollen, gör att Ryssland har väldigt goda chanser i den här typen av match. Det är inte oorganiserat, det är bara annorlunda.
  • Gus Hiddink - Det pågår en schackmatch vid sidan av mattan. Där sitter två schackspelare av hög rang. Lagerbäck, som kontrollerar sin match genom att vänta ut sin motståndare, mot Hiddink, som låter sin motståndare tro att denne kontrollerar matchen för att sedan hugga. Han har redan inlett med några genidrag i form av att mörka skador och Arshavins eventuella frånvaro. Lagerbäck har ingen aning om var han har Gus, Gus har stenkoll på Lagerbäck.
  • Andrei Arshavins betydelse - Sverige har hittils levt mycket på Zlatan, med all rätt. En sådan kvalificerad spelare skall givetvis utnyttjas till fullo. Ryskt dito heter Andrei Arshavin och har hittils inte spelat i turneringen! Trots detta har Ryssland visat vad de är kapabla till. Men det är också så att Arshavins betydelse för Ryssland är större än Zlatans betydelse för Sverige. Han ger det ryska spelet en helt annan dimension genom att kunna inta fler roller (regissör, kreatör, målskytt). Och återigen, den stora fördelen, ingen har sett honom spela än... Mannen, som ett flertal storklubbar i Europa vill lägga beslag på, har ingen sett spela i denna turnering. Hur gör du nu Lagerbäck?

Inaktivitet

Ursäkta uppdateringarna i bloggen. Jag har nämligen ingen fungerande internetförbindelse hemma, vilket gör att jag inte kunnat skriva in något tips. Min förhoppning är att bredbandet kommer igång idag igen. 

Spel 88

Spel 88

Österrike- Tyskland

Spelalternativ: 2 (vinst för Tyskland)
Odds: 1,46 (1,30+ spelvärt!)
Spelbolag:
Betfair
Insats: 286 kr

Spel 87

Spel 87

Schweiz - Portugal

Spelalternativ: 2 (vinst för Portugal)
Odds: 2,52 (2,33+ spelvärt!)
Spelbolag:
Betfair
Insats: 159 kr

Kommentar: Denna avslutningsmatch i Grupp A är av marginell betydelse. Portugal är nämligen klara gruppvinnare samtidigt som Schweiz inte kan gå vidare. Motvering enligt följande:
  • Reservernas klass - Portugal ställer upp med ett reservbetonat lag, men spelarna som kommer in håller mycket hög klass. Vad sägs om Quaresma, Nani och Postiga? Det är dessutom så att dessa spelare vill visa att de är värda en plats i elvan. ddsen tyder på att man underskattar Portugals reserver i denna match..
  • Den mentala formen - Portugal har inlett EM strålande och överträffat mina förväntningar. Mentalitet är underskattat. Att komma till en sådan match med 2 vinster och möta ett lag med 2 förluster är en mental skillnad. Blir det en jämn match så förvånas inte över en stolpe in för Portugal eller en stolpe ut för Schweiz.

Spel 86


Spel 86

Holland - Frankrike

Spelalternativ: 1 (vinst för Holland)
Odds: 2,98 (2,78+ spelvärt!)
Spelbolag:
Betfair
Insats: 72 kr

Kommentar: Toppmatch i grupp C, jag väljer att inte gå för hårt åt. Framförallt efter gårdagens förlust. Jag känner att jag behöver komma in på rätt spår igen. Samtidigt skulle jag inte ta någon på större allvar som satsar 15% av kassan 30 minuter innan spelet börjar, såvida inget särskilt har hänt. Argument enligt nedan:
  • Hollands "trea" - Kuyt-van der Vaart-Sneijder skördade stora framgångar senast och det mot ett Italien som egentligen är starkt på det centrala mittfältet med Pirlo. Idag möter man ett likvärdigt motstånd och jag ser inte hur kombinationen Toulalan-Makelele skall stå emot på det centrala mittfältet.
  • Hollands kontringsspel - Frankrike har bollen i sina händerm, attackera eller åk ut. Förutsättningarna är enkla. Att attackera ger stor plats för Europas just nu hetaste kontringsspel. Det går otroligt snabbt och spelet bedrivs med få tillslag, vilket vi fick bevittna mot Italien. Nu är visserligen Frankrike snabbare än Italien, på alla sätt och vis. Men det blir ändå otroligt tufft att stå emot Hollands kontringsspel.
  • Franska ändringar i startelvan - Frankrike har en spelidé som grundar sig på att komma runt via kanterna. Samtidigt tar förbundskapten Domenech ett konstigt beslut i mina ögon i form av att placera Ribery på topp. Govou innehar inte i närheten av Riberys kvalitativa kantspel och det kan komma att kosta mycket i speluppbyggnaden. Samtidigt sätter man in Henry istället för årets genombrott Benzema. Huruvida man ska tolka det kan kännas oklart, men jag har inte mycket till övers för spontana ändringar. Dessutom är Henry inte den Henry vi såg för några år sedan.

Spel 85

Jag väljer att inte röra Kroatien - Tyskland, som är en öppen match, där jag inte förmår att krympa antalet scenarion. De är alldeles för många och slutar på alla möjliga sätt. Istället njuter jag enbart av den och ger Polen förtroendet. Skall jag vara helt ärlig så är det snarare mer så att jag inte ger Österrike förtroendet än att jag ger Polen förtroendet. Sen så finns det ju bara en Nr. 7 i Polen.

Spel 85

Österrike - Polen

Spelalternativ: 2 (vinst för Polen)
Odds: 2,32 (2,17+ spelvärt!)
Spelbolag:
Betsson spelbörs
Insats: 160 kr

Kommentar: Bottenmötet i Grupp C spelas mellan hemmanationen
Österrike och Polen.
  • Förutsättningarna - Österrikes insats mot Kroatien hyllades trots 1-0-förlust och visst spelade dem stundtals riktigt bra. Men det är helt andra förutsättningar nu. Då ledde det stabila Kroatien med 1-0 och hade allting att förlora, samtidigt som Österrike hade allting att vinna. Nu spelar de mot Polen som inte har någonting att förlora, vilket banar väg för ett spelförande Polen i Wien. Som om det inte vore nog med den klasskillnad som råder mellan dessa lag.
  • Smolarek - Euzebiusz, som han heter i förnamn efter fotbollslegenden Eusébeio, är värd ett argument i sig. Den gemene fotbollstittaren känner inte till honom konstigt nog. Faktum är att han kom trea i hela EM-kvalets skytteliga och är ett namn att lägga på minnet. Då skall man ha i åtanke att han egentligen är mittfältare! Framförallt kommer hans förmåga att driva upp tempot vara viktig för Polen och gör han det ser jag inte hur Österrike skall stoppa honom.

Spel 84


Spel 84

Tjeckien - Portugal

Spelalternativ: 2 (vinst för Portugal)
Odds: 1,87 (1,81+ spelvärt!)
Spelbolag:
Betsson spelbörs
Insats: 148 kr

Kommentar: Tidig gruppfinal i grupp A mellan förhandsfavoriterna Tjeckien och Portugal. Motivation kommer väldigt kort då det är 40 minuter till matchstart.
  • Öppningsmatchen - Det var tänkt att Tjeckien och Portugal skulle ge oss de svaren vi ville ha inför fortsättningen av turneringen. Istället tvingade Tjeckien ur oss fler frågor: Är inte mittfältet bättre än så här? Vem skall vara komplementet till Koller? Var är den trygga spelidén? Kort sagt: De imponerade inte alls och kom undan med nöd och näppe. Portugal däremot, de visade klass direkt och var till och med lite bättre än förväntningarna.
  • Det centrala mittfältet - Deco-Moutinho-Meireles vs Plasil-Galasek-Polak är en viktig match i matchen och med tanke på hur matchbilden kommer att se ut så blir det tjeckisk defensiv mot portugisisk offensiv. Den tjeckiska trion besitter dock inga högkvalitativa defensiva egenskaper och brister idag.
  • Kantspelet - Ronaldo och Simao är två otroligt skickliga en-mot-en-spelare. Idag ställs de emot Grygera och Jankulovski som inte kommer att få hjälp av sina yttrar framför, Sionko och Baros.

Tur och funderingar

Jag lägger ut lite roligt bloggmaterial här i en bild. Även om jag försöker leverera justa singlar spelar jag emellanåt flerradsspel. Och nej, man tappar inte värde i att spela flera matcher. Däremot kan man tappa värde i att börja leta fler matcher istället för att anpassa antalet matcher till det värde man hittar i matcherna. Det skall också tilläggas att man får större svängningar i kassan om man spelar på fler matcher, både på gott och ont. Hur turen såg ut idag ser ni till höger i bilden.

I övrigt har jag svårt att se den massiva kritiken som riktas mot Lagerbäck. Hans jobb är inte att ge spelare chansen. Hans jobb är att göra resultat för Sveriges fotbollslandslag och jag vill ge honom beröm för det. Han har inte de spelarresurserna som Italien, Spanien eller Tyskland har, men resultaten kan mätas med dessa nationer. Lagerbäck har lyckats otroligt bra med att skapa sig ett lag. För det handlar inte alltid om att ta ut de bästa spelarna. Beviset kom idag. Lagerbäck bänkade en kvalitetsmässigt bättre fotbollsspelare i Kim Källström till förmån för Daniel Andersom som tillför laget mer.

Vad är det ni Lagerbäck-kritiker vill se? Räcker det inte med att lilla Sverige har tagit sig till slutspel i VM 2002, EM 2004, VM 2006 och, som det ser ut nu, EM 2008? Jag tror ni kritiker överskattar Sverige som fotbollsnation när ni vill se Sverige gå längre än så här. Det är mer än väl. Det är riktigt bra och Lagerbäck är huvudet bakom detta.

Spel 83

Spel 83

Spanien
- Ryssland (hcp 0-1)

Spelalternativ: 1 (vinst för Spanien med minst 2 mål)
Odds: 3,10 (2,94+ spelvärt!)
Spelbolag:
Bet365
Insats: 122 kr

Kommentar: Dags för Sveriges grupp, med beteckningen D, och en av storfavoriterna till att vinna EM - Spanien. Landslaget som skall opponera mot det välspelande Spanien är Ryssland, som slog ut England i gruppspelet. Här väljer jag, lite otippat kanske, att spela hcp-spelet. Och förklaringen finner ni nedan med fokus på formationen:
  • Spanien har ikväll valt bort den vackra 4-1-4-1-formationen mot den mer effektiva 4-4-2-formationen och det handlar inte om någon lek med siffror som en del beprövade experter hävdar. Det handlar om att få in Villa, mot att offra en spelare på det centrala mittfältet. Ur ett bettingperspektiv skall det stärka Spaniens chanser. Spelarna på mitten innehar ungefär samma egenskaper, vilket gör att man inte tappar särskilt mycket kvalitet där. Däremot är Villa och Torres inte särskilt lika i sitt spelsätt och anfallsspelet blir således bredare.
  • Det är ingen hemlighet att Spanien erövrat Europa med sitt 4-1-4-1, men då har man framförallt spelat mot lag som använt sig av klassiska 4-4-2. Det är inte vad Spanien möter i kvällens match. Istället möter de ett tremannamittfält och att frånsäga sig 4-1-4-1 till denna match är återigen positivt. Ytorna på det centrala mittfältet hade varit minimala med 4-1-4-1. Istället får vi nu betrakta det spanska kantspelet och i en senare fas spelet i boxen som en viktig faktor, där Spanien är väldigt starka för dagen. Fabregas, Silva, Torres och Villa sitter på kvalitet och hunger så det räcker och blir över.
  • Ryssland saknar sin i särklass bästa spelare, Andrei Arshavin. Vi kommer att få se en aningen trubbig offensiv utan den farliga storstjärnan. Han är inte bara målskytt, utan bidrar dessutom med kreativitet. Jag ser ingen i det ryska landslaget som ensam ska bära det kreativa lasset ikväll.

Spel 82


Spel 82

Holland - Italien

Spelalternativ: X (Oavgjort)
Odds: 3,00 (2,94+ spelvärt!)
Spelbolag: Betssons spelbörs
Insats: 99 kr


Kommentar: Hittils har vi enbart fått se favoritsegrar i gruppspelet, därav inga märkvärdiga framgångar från min sida. Idag kommer första matchen där jag inte favorittippar. I huvudsak beror det på att matchen är för jämn. Det begåvade, men naiva Holland och det taktiska och svårmanövrerade Italien gör upp i kvällsfighten i Grupp C.

  • Två storfavoriter som ändå blivit drabbade av skador på slutet. Italien tappade Cannavaro sent, samtidigt som Holland blir utan Robben och Babel. Den här typen av match har en utgång som både lagen närmast skulle betrakta som vinst - nämligen oavgjort. Att förlora skulle i princip innebära att man är ute ur turneringen. Att spela oavgjort innebär att man har väldigt goda chanser att ta sig vidare. Jag förväntar mig en matchbild där Holland pressar Italien, som lika stabilt som vanligt får holländarna att tro de har kontroll på matchen och rätt som det är så är de 90 minutrarna över.

     
  • Vi har sett det förut. Italien spelar klokt och strategin ligger snarare i att inte förlora poäng än att vinna och på så sätt erövra framgångar. Det är utgångspunkten. När det väl krävs vinst lyckas man tända till och ändå ta de vinster som behövs. De kommer senare i slutspelet...

Spel 81 - fynda!


Spel 81

Vasalund/Essinge IF
- Västerås SK

Spelalternativ: 1 (vinst för Vasalund/Essinge IF)
Odds: 1,81 (1,49+ spelvärt!)
Spelbolag:
Betssons spelbörs
Insats: 297 kr

Kommentar: Ett sent spel, men verkligen spelvärt. Hela 20% av kassan satsas! Här följer mina argument i matchen som sänds av Ettanfotboll.se via Webb-TV.
  • Startelvan har jag nu fått bekräftad. VSK-spelarna fick alltså reda på den efter att lokaltidningens reporter (VLT:s Jocke Lander) fick den och det rör säkerligen om i spelarnas huvud. Det skickar helt klart fel signaler till spelarna. Tränaren berättar sin startelva för tidningen innan han gör det för spelarna. I min sista kontakt med spelarna hade de en helt annan bild av startelvan, men sade att de inte fått reda på den.
  • Vidare är elvan miserabel om ni frågar mig. Man väljer att chockbänka sin hetaste spelare Temesgen Berhane. Man fortsätter med innermittfältsparet Svensson/Mårtensson, som enligt mig inte skall vara ordinarie. Hela mittfältet är sett till resterande del av säsongen ej ordinarie då Boris Ljevar och Kalle Ljungberg mestadels huserat på bänken.
  • Vasalund/Essinge hade varit storfavoriter även om VSK ställt upp med bästa lag. VSK har aldrig vunnit på Skytteholms konstgräs mot V/E och nu får V/E en väldigt behaglig väg om ni frågar mig.

Spel 80 - Kroatien!


Spel 80

Österrike - Kroatien

Spelalternativ: 2 (vinst för Kroatien)
Odds: 1,90 (1,72+ spelvärt!)
Spelbolag:
Nordicbet
Insats: 149 kr

Kommentar: Efter att ha sett Portugal - Turkiet igår kan jag inte annat än att njuta. EM har börjat! Dagens match har jag varit inne på tidigare och motiveringarna kan kännas bekanta.
  • Klassen - Vi fick igår se att klassen stod i centrum, eftersom motivationen är på topp hos samtliga lag. Det lag som Österrike ställer upp med är knappt nämnvärt och det är ingenting att hymla om; Österrike är en av de sämre nationerna i detta EM. Samtidigt så är Kroatiens trupp och startelva den jämnaste i hela EM, vilket ger rum för framgång. Startelvan utgörs av en rad internationella kvalitetsspelare kombinerat med nationella hopp som skall slå igenom. Klassen finns onekligen i det kroatiska landslaget. 1-0 till Kroatien.
  • Mittfältskampen - Österrike spelar med ett femmannamittfält, vilket tyglas på ett annorlunda sätt. Med rätt spelartyper så har man alltid en spelare fri alternativt att man utnyttjar det genom att alltid ha en spelare som avlastas. Österrikarna har nog tänkt att utnyttja båda alternativen, men jag är väldigt skeptisk till att det kommer att gynna dem. Den "femte" spelaren på detta mittfält är kreatören Ivanschitz och han kan räkna med två väldigt otacksamma uppgifter. Dels skall han och hans lagkamrater, som om de inte var tillräckligt många själva, hitta ytor på ett av Europas kompaktaste mittfält. Samtidigt måste Ivanschitz själv överlista kapten Kovac (bilden). Femmannamittfältet kommer bara vara till gagn för Kroatien och öppna upp för snabba omställningar . För defensivt faller Österrike med 3 försvarare. 2-0 till Kroatien.
  • Rutinen - Det diskuteras flitigt i hur man bör värdera rutin och självfallet beror det på hur situationen förhåller sig. I dagens match ter rutinen sig desto klarare. Österrikarna har få spelare som är vana med det tempo som vi kan räkna med. I Kroatien finns en hel startelva som gillar att spela fotboll i högt tempo och de är kompetenta i att själva ta tag i taktpinnen när det behövs. Samtidigt har i princip alla kroatiska spelare varit med förr. De kan hela processen kring dessa matcher. Game, set, match - 3-0 till Kroatien.

Mitt lag i Aftonbladets EM-drömelvan

Lagnamn: Lecherinho

Stipe Pletikosa (Kroatien)

Vedran Corluka (Kroatien)
Darijo Srna (Kroatien)
Josip Simunic (Kroatien)
José Bosingwa (Portugal)

Luka Modric (Kroatien)
Danijel Pranjic (Kroatien)
Mauro Camoranesi (Italien)
Mladen Petric (Kroatien)

Cristiano Ronaldo (Portugal)
Miroslav Klose (Tyskland)

Kommentar: Skall man ha någon chans i den här typen av tävling vill det till att man (1.) skapar sig en stomme i ett lag för att ge sig själv chansen. Utifrån det måste man sedan (2.) ha en stor portion tur också, men bortser man från den första förutsättningen så har man inte ens möjligheten att göra någonting vettigt.

Som ni ser är stommen i mitt lag från Kroatien. Det är den outsider som jag litar mest på, då laget består av jämna och högklassiga internationella spelare. Kroatien är verkligen ett lag. Skall man nå långt i slutspelen krävs det att man har en hög lägstanivå. Det nya Kroatien är ett bra exempel på detta. Det vill ofta till att man har någon underskattad spelare som slår igenom. I den rollen har jag tänkt mig Luka Modric (bilden), som besitter en väldigt hög potential.

Darijo Srna
är skriven som back, trots att han är mittfältare, så valet av honom var väldigt lätt. Danijel Pranjic är däremot back och uppskriven som mittfältare. Han är dock väldigt offensiv och priset var undervärderat så honom valde jag också. Mauro Camoranesi var för mig också väldigt undervärderad. Han stortrivs när det tänder till och kostade lite mer än snittspelaren.

Cristiano Ronaldo fick äran att bära kaptensbindeln, vilket innebär dubbla poäng på honom, av den anledningen att han kommer att stortrivas i gruppspelet. Om han sedan är kvar efter gruppspselet återstår att se. Miroslav Klose är en väldigt pålitlig målskytt och var mitt givna förstaval.

Spel 79 - Dags för EM!

Spel 79

Portugal - Turkiet

Spelalternativ: 1 (vinst för Portugal)
Odds: 1,70 (1,64+ spelvärt!)
Spelbolag:
Betsson Spelbörs
Insats: 139 kr
Kommentar: Äntligen dags för EM! I Grupp 1:s andra match möts Portugal och Turkiet i en match mellan två spelande lag där ettan känns otroligt stark.
  • Förhandsnacket har handlat om Ronaldo och dennes eventuella framtid i Real Madrid. En öppningsmatch har kommit i skymundan för världens bästa spelare. Det säger en hel del om hans storhet. Denna typ av match - stora, men inte finalstora - är Ronaldos typ av match.
  • Samtidigt är den turkiska backlinjen lagets svaghet. Här finns varken potentiell kvalitet eller män för stora matcher. Allting talar för att den turkiska backlinjen kommer att bli väldigt belastad och ingenting tyder på att de skall kunna stå emot världsstjärnorna hos antagonisterna.
  • Traditionens makt är stor i dessa slutspel. Portugal, med Scolari som härförare, har skapat sig en tradition och hanterar dessa turneringar som få andra nationer. Det kan man inte säga om Turkiet, där avsaknaden av rutin är total. Lägg därtill inbördesmöten i EM'96 och EM'2000, där Portugal gick segrande ur striderna.

Christopher Brandeborn till Skiljebo SK?

I helgen spelade VSK-talangen Christopher "Brande" Brandeborn, född 1991, för Västerås SK:s farmaklubb Gideonsbergs IF, Division 5 Västmanland. Fick tidigare under kvällen höra av välinitierade källor att "Brande" är klar för Skiljebo SK. Han skulle i så fall följa Dennis Hansson och Damir Foric som har gjort samma vandring, det vill säga från Sportklubben till Skiljebo för mer kvalitativ speltid.

Dagens händelse utspelar sig på E18-avfarten i höjd med Arosvallen. Där blev nämligen undertecknad stoppad av målvaktstalangen Erik Biselius, som krävde en kanelgiffel för passering. Om det var studenttiderna eller hungern som talade för Erik låter jag vara osagt...

Spel 78

Spel 78

Västerås SK - Falu FK

Spelalternativ: 2 (vinst för Falu FK)
Odds: 5,90 (2,94+ spelvärt!)
Spelbolag:
Betsson Spelbörs
Insats: 73 kr

Kommentar: Fyndspel på Falu som spelar borta mot VSK. 17% på Faluvinst är kraftigt undervärderat.
  • Man kan säga att hela VSK:s ordinarie mittfält saknas. Den mest naturliga mittfältsformationen, och den som tränare "Hansken" hade matchat om han hade full trupp, är enligt följande: Gustavsson-Curtolo-Andersson-Mulama. Daniel Gustavsson är skadad. David Curtolo är avstängd efter utvisning. Kapten Martin Andersson är avstängd efter 3 gula kort. Det bör tilläggas att man inte har vunnit utan sin kapten i år och har mindre hedersamma förluster som mot Ersboda och Karlslund (division 2-motstånd i Svenska Cupen). Titus Mulama spelar VM-kval för Kenya.
  • Falu FK underskattas. 2 raka vinster mot Umeå och Forward gör att man i dagsläget ligger en poäng före VSK i tabellen.
  • Veckans klipp ligger på Betssons spelbörs. 17% borde ha varit det dubbla, dvs hela 34%!

RSS 2.0
Bloggtoppen.se